Cypress Semiconductor CY7C1513KV18-250BZXI
CY7C1513KV18-250BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1513KV18-250BZXI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1513KV18-250BZXI.pdf
Availability of CY7C1513KV18-250BZXI
QUANTITY
CY7C1513KV18-250BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1513KV18-250BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1513KV18-250BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size72M (4M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1513KV18-250BZXI
Related LinksCY7C1513KV, CY7C1513KV18-250BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1513KV18-250BZXI Details Description
Related parts for CY7C1513KV18-250BZXI
IC REG LDO 2.75V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 26POS datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG GRAY 500' datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
DISPLAY DUAL DIGIT 0.39" YLW/GRN datasheet.pdf
CBL 36POS 0.5MM JMPR TYPE A 7" datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT STR PCB datasheet.pdf
OSC VCTCXO 51.84MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf