Cypress Semiconductor CY7C1514V18-250BZC
CY7C1514V18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1514V18-250BZC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1514V18-250BZC.pdf
Availability of CY7C1514V18-250BZC
QUANTITY
CY7C1514V18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1514V18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1514V18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size72M (2M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1514V18-250BZC
Related LinksCY7C1514V, CY7C1514V18-250BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1514V18-250BZC Details Description
Related parts for CY7C1514V18-250BZC
CONN HEADER .100 SINGL R/A 9POS datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 10POS datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
IC GATE INVERTER SGL DFN0808-4 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf