Cypress Semiconductor CY7C1514V18-250BZI
CY7C1514V18-250BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1514V18-250BZI
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1514V18-250BZI.pdf
Availability of CY7C1514V18-250BZI
QUANTITY
CY7C1514V18-250BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1514V18-250BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1514V18-250BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size72M (2M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1514V18-250BZI
Related LinksCY7C1514V, CY7C1514V18-250BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1514V18-250BZI Details Description
Related parts for CY7C1514V18-250BZI
RES SMD 150K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 9A LOSIDE 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.58M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 2.29K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HOUSING HORIZONTAL TOROIDS datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 250VDC datasheet.pdf