Cypress Semiconductor CY7C1515KV18-250BZXC
CY7C1515KV18-250BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1515KV18-250BZXC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1515KV18-250BZXC.pdf
Availability of CY7C1515KV18-250BZXC
QUANTITY
CY7C1515KV18-250BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1515KV18-250BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1515KV18-250BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size72M (2M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1515KV18-250BZXC
Related LinksCY7C1515KV, CY7C1515KV18-250BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1515KV18-250BZXC Details Description
Related parts for CY7C1515KV18-250BZXC
CONN HEADER .100 DUAL R/A 10POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 200VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM26H/MC26F/X datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOUNT ADAPTER 64GB datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC DO221AC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS INLINE SCKT datasheet.pdf