Cypress Semiconductor CY7C1518JV18-300BZXC
CY7C1518JV18-300BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1518JV18-300BZXC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 300MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1518JV18-300BZXC.pdf
Availability of CY7C1518JV18-300BZXC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1518JV18-300BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1518JV18-300BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1518JV18-300BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size72M (4M x 18)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1518JV18-300BZXC
Related LinksCY7C1518JV, CY7C1518JV18-300BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1518JV18-300BZXC Details Description
Related parts for CY7C1518JV18-300BZXC
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN HDR 2.54MM TIN 11POS R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TGARD 210 A1, 14X16" datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/2W 1010 datasheet.pdf