Cypress Semiconductor CY7C1518KV18-250BZXI
CY7C1518KV18-250BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1518KV18-250BZXI
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1518KV18-250BZXI.pdf
Availability of CY7C1518KV18-250BZXI
QUANTITY
CY7C1518KV18-250BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1518KV18-250BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1518KV18-250BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size72M (4M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1518KV18-250BZXI
Related LinksCY7C1518KV, CY7C1518KV18-250BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1518KV18-250BZXI Details Description
Related parts for CY7C1518KV18-250BZXI
RES ARRAY 5 RES 330K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 20% 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG BLACK datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.4 OHM 5% 200W datasheet.pdf