Cypress Semiconductor CY7C1520AV18-250BZC
CY7C1520AV18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1520AV18-250BZC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1520AV18-250BZC.pdf
Availability of CY7C1520AV18-250BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1520AV18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1520AV18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1520AV18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size72M (2M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1520AV18-250BZC
Related LinksCY7C1520A, CY7C1520AV18-250BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1520AV18-250BZC Details Description
Related parts for CY7C1520AV18-250BZC
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
BCZ 3.81/19/180LR SN OR BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 15 F 12" YEL FLOAT datasheet.pdf
CAP CER 51PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf