Cypress Semiconductor CY7C1520KV18-250BZC
CY7C1520KV18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1520KV18-250BZC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1520KV18-250BZC.pdf
Availability of CY7C1520KV18-250BZC
QUANTITY
CY7C1520KV18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1520KV18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1520KV18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size72M (2M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1520KV18-250BZC
Related LinksCY7C1520K, CY7C1520KV18-250BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1520KV18-250BZC Details Description
Related parts for CY7C1520KV18-250BZC
CAP ALUM 3900UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC ADC/DAC W/8051 MCU FLSH 36QFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 120V datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 1.7A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf