Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16H-182-C2-R0
ATS-16H-182-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16H-182-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-16H-182-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16H-182-C2-R0
QUANTITY
ATS-16H-182-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16H-182-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16H-182-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.51°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16H-182-C2-R0
Related LinksATS-16H-, ATS-16H-182-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16H-182-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16H-182-C2-R0
RES SMD 1.13K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
POT SLIDE 100K OHM .5W 60MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf