Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-ST1000C16K0
VS-ST1000C16K0 picture photo
Mfg. Part Number
VS-ST1000C16K0
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR PHASE CONT 1600V 1470A K-PUK
Datasheet Download
VS-ST1000C16K0.pdf
Availability of VS-ST1000C16K0
QUANTITY
VS-ST1000C16K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-ST1000C16K0
Internal Part NumberEIS-VS-ST1000C16K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State1600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.8V
Current - On State (It (AV)) (Max)1473A
Current - On State (It (RMS)) (Max)2913A
Current - Hold (Ih) (Max)600mA
Current - Off State (Max)100mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)20A, 21.2A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-200AC, K-PUK, A-24
Supplier Device PackageA-24 (K-Puk)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-ST1000C16K0
Related LinksVS-ST10, VS-ST1000C16K0 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-ST1000C16K0 Details Description
Related parts for VS-ST1000C16K0
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS DIP PCB IDC datasheet.pdf
4W 24V 5000RPM 95.4:1 ENCODER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 316 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 6" 2S FIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 240VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf