Cypress Semiconductor CY7C1520KV18-250BZCT
CY7C1520KV18-250BZCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1520KV18-250BZCT
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1520KV18-250BZCT.pdf
Availability of CY7C1520KV18-250BZCT
QUANTITY
CY7C1520KV18-250BZCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1520KV18-250BZCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1520KV18-250BZCT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Qualification Tape Supplier 18/Mar/2014
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size72M (2M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1520KV18-250BZCT
Related LinksCY7C1520KV, CY7C1520KV18-250BZCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1520KV18-250BZCT Details Description
Related parts for CY7C1520KV18-250BZCT
FIXED IND 15UH 215MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2K FLASH 16-SOIC datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 97.6 OHM 1% AXL datasheet.pdf
INDICATOR NEON WHITE PANEL MNT datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3POS STR PLUG-PLUG 1.5 M datasheet.pdf
SENSOR REED SWITCH SPST datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 815MA 220 MOHM datasheet.pdf
AIR CYLINDER datasheet.pdf
26500 55C 55#20 PIN PLUG datasheet.pdf
350UF 50V 20X43 105C AXI datasheet.pdf