Cypress Semiconductor CY7C2265XV18-633BZXC
CY7C2265XV18-633BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C2265XV18-633BZXC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 633MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C2265XV18-633BZXC.pdf
Availability of CY7C2265XV18-633BZXC
QUANTITY
CY7C2265XV18-633BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C2265XV18-633BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C2265XV18-633BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Assembly/OriginAssembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size36M (1M x 36)
Speed633MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C2265XV18-633BZXC
Related LinksCY7C2265XV, CY7C2265XV18-633BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C2265XV18-633BZXC Details Description
Related parts for CY7C2265XV18-633BZXC
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT CV/CC HV 8SOIC datasheet.pdf
CBL SMA STR PLUG-PLUG RG142 48" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf