Cypress Semiconductor CY7C1520KV18-250BZI
CY7C1520KV18-250BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1520KV18-250BZI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1520KV18-250BZI.pdf
Availability of CY7C1520KV18-250BZI
QUANTITY
CY7C1520KV18-250BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1520KV18-250BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1520KV18-250BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size72M (2M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1520KV18-250BZI
Related LinksCY7C1520K, CY7C1520KV18-250BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1520KV18-250BZI Details Description
Related parts for CY7C1520KV18-250BZI
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
IC SLIC PROG DUAL-CH 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MICRO 9C P /11 SYS1 18" NI datasheet.pdf