Cypress Semiconductor CY7C1520KV18-250BZIT
CY7C1520KV18-250BZIT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1520KV18-250BZIT
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1520KV18-250BZIT.pdf
Availability of CY7C1520KV18-250BZIT
QUANTITY
CY7C1520KV18-250BZIT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1520KV18-250BZIT
Internal Part NumberEIS-CY7C1520KV18-250BZIT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Qualification Tape Supplier 18/Mar/2014
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size72M (2M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1520KV18-250BZIT
Related LinksCY7C1520KV, CY7C1520KV18-250BZIT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1520KV18-250BZIT Details Description
Related parts for CY7C1520KV18-250BZIT
RES ARRAY 15 RES 3.9K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 44POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 26POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1W DO41 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 4"X4" BLK/RD/WT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf