Cypress Semiconductor CY7C1520KV18-333BZC
CY7C1520KV18-333BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1520KV18-333BZC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 333MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1520KV18-333BZC.pdf
Availability of CY7C1520KV18-333BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1520KV18-333BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1520KV18-333BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1520KV18-333BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size72M (2M x 36)
Speed333MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1520KV18-333BZC
Related LinksCY7C1520K, CY7C1520KV18-333BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1520KV18-333BZC Details Description
Related parts for CY7C1520KV18-333BZC
IC ADC 14BIT SRL T/H LP 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 80MA 11.1 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf