Cypress Semiconductor CY7C1543V18-333BZI
CY7C1543V18-333BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1543V18-333BZI
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 333MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1543V18-333BZI.pdf
Availability of CY7C1543V18-333BZI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1543V18-333BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1543V18-333BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1543V18-333BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size72M (4M x 18)
Speed333MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1543V18-333BZI
Related LinksCY7C1543V, CY7C1543V18-333BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1543V18-333BZI Details Description
Related parts for CY7C1543V18-333BZI
IC 14BIT ASYNC BIN COUNTR 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC SPST/NC FLANGE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
SMA STRT CLAMP PLUG RG 223 datasheet.pdf
IC SOUND PROCESSOR 40-SSOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf