Cypress Semiconductor CY7C1545KV18-450BZXI
CY7C1545KV18-450BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1545KV18-450BZXI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1545KV18-450BZXI.pdf
Availability of CY7C1545KV18-450BZXI
QUANTITY
CY7C1545KV18-450BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1545KV18-450BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1545KV18-450BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size72M (2M x 36)
Speed450MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1545KV18-450BZXI
Related LinksCY7C1545KV, CY7C1545KV18-450BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1545KV18-450BZXI Details Description
Related parts for CY7C1545KV18-450BZXI
PIN RECPT .015/.020 DIA 0554 SER datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 18K OHM 20SOIC datasheet.pdf
SENSOR HEAD +/-4MM datasheet.pdf
CONNECTOR SUPPORT BLADE datasheet.pdf
CONN HDR 55POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf