Cypress Semiconductor CY7C1545V18-333BZC
CY7C1545V18-333BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1545V18-333BZC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 333MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1545V18-333BZC.pdf
Availability of CY7C1545V18-333BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1545V18-333BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1545V18-333BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1545V18-333BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size72M (2M x 36)
Speed333MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1545V18-333BZC
Related LinksCY7C1545V, CY7C1545V18-333BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1545V18-333BZC Details Description
Related parts for CY7C1545V18-333BZC
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN MEDICAL INLET 1A datasheet.pdf
IC SPRVSR SMPL RSET 2.9V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf