Cypress Semiconductor CY7C1548KV18-450BZC
CY7C1548KV18-450BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1548KV18-450BZC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1548KV18-450BZC.pdf
Availability of CY7C1548KV18-450BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1548KV18-450BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1548KV18-450BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1548KV18-450BZC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size72M (4M x 18)
Speed450MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1548KV18-450BZC
Related LinksCY7C1548K, CY7C1548KV18-450BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1548KV18-450BZC Details Description
Related parts for CY7C1548KV18-450BZC
KIT DEV FOR AT91SAM7S64 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC POT DPP NV 32TAP U/D 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 2A 89 MOHM TH datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 28POS .050 SMD datasheet.pdf