ITT Cannon, LLC CIR06CF-10SL-4S-F80-T12-20
CIR06CF-10SL-4S-F80-T12-20 picture photo
Mfg. Part Number
CIR06CF-10SL-4S-F80-T12-20
Brief Description
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKTS
Datasheet Download
CIR06CF-10SL-4S-F80-T12-20.pdf
Availability of CIR06CF-10SL-4S-F80-T12-20
QUANTITY
CIR06CF-10SL-4S-F80-T12-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06CF-10SL-4S-F80-T12-20
Internal Part NumberEIS-CIR06CF-10SL-4S-F80-T12-20
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert10SL-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06CF-10SL-4S-F80-T12-20
Related LinksCIR06CF-10SL-, CIR06CF-10SL-4S-F80-T12-20 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06CF-10SL-4S-F80-T12-20 Details Description
Related parts for CIR06CF-10SL-4S-F80-T12-20
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 880MA 230 MOHM datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG GRY 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PATCH CORD VF-45 TO VF-45 62.5 M datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
TXS RELAY 2 FORM C 9V datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf