SSI Technologies Inc P51-300-G-U-M12-4.5V-000-000
P51-300-G-U-M12-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-G-U-M12-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B .5-4.5V
Datasheet Download
P51-300-G-U-M12-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-300-G-U-M12-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-300-G-U-M12-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-G-U-M12-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-G-U-M12-4.5V-000-000
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-G-U-M12-4.5V-000-000
P51-300-G-U-M12-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-G-U-M12-4.5V-000-000
RES SMD 39 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.6MHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 150V 0605 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.4V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
RES 744 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 84.5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 27MM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 239MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf