Cypress Semiconductor CY7C1550KV18-450BZXC
CY7C1550KV18-450BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1550KV18-450BZXC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1550KV18-450BZXC.pdf
Availability of CY7C1550KV18-450BZXC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1550KV18-450BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1550KV18-450BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1550KV18-450BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size72M (2M x 36)
Speed450MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1550KV18-450BZXC
Related LinksCY7C1550KV, CY7C1550KV18-450BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1550KV18-450BZXC Details Description
Related parts for CY7C1550KV18-450BZXC
IC ADC 14BIT 4CHAN 5V 44MQFP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16-QFN datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG HSING 5C5 MIX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 48CABGA datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 2.2M OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
500 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ14 15 OLIV datasheet.pdf
RELAY SSR 530VAC/50A DC datasheet.pdf