Cypress Semiconductor CY7C15632KV18-500BZC
CY7C15632KV18-500BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C15632KV18-500BZC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 500MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C15632KV18-500BZC.pdf
Availability of CY7C15632KV18-500BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C15632KV18-500BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C15632KV18-500BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C15632KV18-500BZC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size72M (4M x 18)
Speed500MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C15632KV18-500BZC
Related LinksCY7C15632K, CY7C15632KV18-500BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C15632KV18-500BZC Details Description
Related parts for CY7C15632KV18-500BZC
TERM BLOCK PLUG 21POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1.3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC 1.25GBT ETHRNET XCVR 64HTQFP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK BOOST 48V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.15W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SMPM JACKJACK BULLET datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 20A AC/DC datasheet.pdf