Cypress Semiconductor CY7C15632KV18-500BZXI
CY7C15632KV18-500BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C15632KV18-500BZXI
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 500MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C15632KV18-500BZXI.pdf
Availability of CY7C15632KV18-500BZXI
QUANTITY
CY7C15632KV18-500BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C15632KV18-500BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C15632KV18-500BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size72M (4M x 18)
Speed500MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C15632KV18-500BZXI
Related LinksCY7C15632K, CY7C15632KV18-500BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C15632KV18-500BZXI Details Description
Related parts for CY7C15632KV18-500BZXI
CONN HDR BRKWAY 11POS VERT 15AU datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 9POS datasheet.pdf
MULTIPLEXER QUAD 2IN HS 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE PWM SC70-5 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 6.3"LX4.92"W datasheet.pdf
LED BASE T3 1/4 MINI PANEL IND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RIGHT FRONT SHEAR PLATE datasheet.pdf
MOD II DBL ROW RECP ASSY datasheet.pdf
4MM DIY RSTKP SCREW RED datasheet.pdf