Cypress Semiconductor CY7C1565XV18-633BZXC
CY7C1565XV18-633BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1565XV18-633BZXC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 633MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1565XV18-633BZXC.pdf
Availability of CY7C1565XV18-633BZXC
QUANTITY
CY7C1565XV18-633BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1565XV18-633BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1565XV18-633BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Assembly/OriginAssembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size72M (2M x 36)
Speed633MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1565XV18-633BZXC
Related LinksCY7C1565XV, CY7C1565XV18-633BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1565XV18-633BZXC Details Description
Related parts for CY7C1565XV18-633BZXC
RES 130 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 2500V 32A 250W I4PAC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 29POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 4.9A 30.6 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
E2 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf