Cypress Semiconductor CY7C1568KV18-400BZC
CY7C1568KV18-400BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1568KV18-400BZC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1568KV18-400BZC.pdf
Availability of CY7C1568KV18-400BZC
QUANTITY
CY7C1568KV18-400BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1568KV18-400BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1568KV18-400BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size72M (4M x 18)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1568KV18-400BZC
Related LinksCY7C1568K, CY7C1568KV18-400BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1568KV18-400BZC Details Description
Related parts for CY7C1568KV18-400BZC
MOD PWR 2A MED FILTER 1PL QC PNL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
SENS PHOTO 50-500MM 12-24VDC PNP datasheet.pdf
IMCV-T1/E1/J1-LINETERM, TP/SSFIB datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
TXRX CWDM 1571NM ORANGE 8CH SFP datasheet.pdf
CAT 5E PATCH CORD 3 FOOT GR datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V DPAK datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf