Cypress Semiconductor CY7C1568KV18-450BZC
CY7C1568KV18-450BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1568KV18-450BZC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1568KV18-450BZC.pdf
Availability of CY7C1568KV18-450BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1568KV18-450BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1568KV18-450BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1568KV18-450BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size72M (4M x 18)
Speed450MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1568KV18-450BZC
Related LinksCY7C1568K, CY7C1568KV18-450BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1568KV18-450BZC Details Description
Related parts for CY7C1568KV18-450BZC
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
OSC VCXO 74.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V 2.7A datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 49MM datasheet.pdf
MIN D FE 15P CRIMP TERMINAL WITH datasheet.pdf
PCB HEADER 180 3.81MM 3 POLE datasheet.pdf