Cypress Semiconductor CY7C1568KV18-450BZXI
CY7C1568KV18-450BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1568KV18-450BZXI
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1568KV18-450BZXI.pdf
Availability of CY7C1568KV18-450BZXI
QUANTITY
CY7C1568KV18-450BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1568KV18-450BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1568KV18-450BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Jun/2015
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size72M (4M x 18)
Speed450MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1568KV18-450BZXI
Related LinksCY7C1568KV, CY7C1568KV18-450BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1568KV18-450BZXI Details Description
Related parts for CY7C1568KV18-450BZXI
FIXED IND 220NH 200MA 1.9 OHM datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 270 OHM 1210 datasheet.pdf
RES SMD 32.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20QSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.630V SC-70-3 datasheet.pdf
MFS-11P11CC M12 MALE,CONN datasheet.pdf
CONN CRIMP CONTACT PIN 14 AWG datasheet.pdf
DIODE SW 1.5A 100V 150NS DO214AA datasheet.pdf
350 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
LIGHT PIPE 1MM 1.65" 4MM DIA datasheet.pdf
DC/DC CONV TH QB 12V 600W datasheet.pdf