Cypress Semiconductor CY7C1568V18-375BZXC
CY7C1568V18-375BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1568V18-375BZXC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 375MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1568V18-375BZXC.pdf
Availability of CY7C1568V18-375BZXC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1568V18-375BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1568V18-375BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1568V18-375BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size72M (2M x 36)
Speed375MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1568V18-375BZXC
Related LinksCY7C1568V, CY7C1568V18-375BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1568V18-375BZXC Details Description
Related parts for CY7C1568V18-375BZXC
RES SMD 82.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
FUSE CERM 8A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
4CCT PICOFLEX 210MM LONG datasheet.pdf
HOLESAW VARIABLE PITCH datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IC AMP PREC CS 100V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT WEDGE 8POS ORANGE datasheet.pdf