Cypress Semiconductor CY7C1618KV18-300BZXC
CY7C1618KV18-300BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1618KV18-300BZXC
Brief Description
IC SRAM 144MBIT 300MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1618KV18-300BZXC.pdf
Availability of CY7C1618KV18-300BZXC
QUANTITY
CY7C1618KV18-300BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1618KV18-300BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1618KV18-300BZXC
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size144M (4M x 36)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1618KV18-300BZXC
Related LinksCY7C1618KV, CY7C1618KV18-300BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1618KV18-300BZXC Details Description
Related parts for CY7C1618KV18-300BZXC
Crystal 40.3200MHz 30ppm Series 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 9A 9 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 4.6A 82 MOHM TH datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE 3.0GHZ 100OHM 10-MSOP datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INPUT 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 19.6KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf