Nichicon UCY2V221MHD
UCY2V221MHD picture photo
Mfg. Part Number
UCY2V221MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UCY2V221MHD.pdf
Availability of UCY2V221MHD
QUANTITY
UCY2V221MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2V221MHD
Internal Part NumberEIS-UCY2V221MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCY
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.870" (47.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2V221MHD
Related LinksUCY2V, UCY2V221MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2V221MHD Details Description
Related parts for UCY2V221MHD
RES SMD 487 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 3.6A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 336MA 620 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
AC MICRMZR EXT THD PANEL CAP SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf