Cypress Semiconductor CY7C1643KV18-400BZXC
CY7C1643KV18-400BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1643KV18-400BZXC
Brief Description
IC SRAM 144MBIT 400MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1643KV18-400BZXC.pdf
Availability of CY7C1643KV18-400BZXC
QUANTITY
CY7C1643KV18-400BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1643KV18-400BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1643KV18-400BZXC
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size144M (8M x 18)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1643KV18-400BZXC
Related LinksCY7C1643KV, CY7C1643KV18-400BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1643KV18-400BZXC Details Description
Related parts for CY7C1643KV18-400BZXC
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOEIAJ datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
POLISHING PAD 5 7/16"X8 3/8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 3.3K OHM 2506 datasheet.pdf
CABLE TIE LOCKING NAT 25 50LB datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
FUSE 25.8KV 10A E RATED SIEMENS datasheet.pdf