Cypress Semiconductor CY7C1663KV18-450BZXC
CY7C1663KV18-450BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1663KV18-450BZXC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 144MBIT 450MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1663KV18-450BZXC.pdf
Availability of CY7C1663KV18-450BZXC
QUANTITY
CY7C1663KV18-450BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1663KV18-450BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1663KV18-450BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2014
Standard Package105
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size144M (8M x 18)
Speed450MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1663KV18-450BZXC
Related LinksCY7C1663KV, CY7C1663KV18-450BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1663KV18-450BZXC Details Description
Related parts for CY7C1663KV18-450BZXC
FIXED IND 3.9UH 260MA 3.6 OHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28DIP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 50' datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SER 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf