Cypress Semiconductor CY7C1663KV18-450BZXC
CY7C1663KV18-450BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1663KV18-450BZXC
Brief Description
IC SRAM 144MBIT 450MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1663KV18-450BZXC.pdf
Availability of CY7C1663KV18-450BZXC
QUANTITY
CY7C1663KV18-450BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1663KV18-450BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1663KV18-450BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2014
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size144M (8M x 18)
Speed450MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1663KV18-450BZXC
Related LinksCY7C1663KV, CY7C1663KV18-450BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1663KV18-450BZXC Details Description
Related parts for CY7C1663KV18-450BZXC
CAP CER 15PF 2.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 3A SOT223 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 70W datasheet.pdf