Vishay/Dale RN55D1070FRE6
RN55D1070FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1070FRE6
Brief Description
RES 107 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1070FRE6.pdf
Availability of RN55D1070FRE6
QUANTITY
RN55D1070FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1070FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D1070FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1070FRE6
Related LinksRN55D1, RN55D1070FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1070FRE6 Details Description
Related parts for RN55D1070FRE6
CONN EDGECARD EXTEND 88POS .156 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 564MA 220 MOHM datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 8CH 1MSPS 20-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 642 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf