Cypress Semiconductor CY7C1665KV18-550BZXC
CY7C1665KV18-550BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1665KV18-550BZXC
Brief Description
IC SRAM 144MBIT 550MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1665KV18-550BZXC.pdf
Availability of CY7C1665KV18-550BZXC
QUANTITY
CY7C1665KV18-550BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1665KV18-550BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1665KV18-550BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package105
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size144M (4M x 36)
Speed550MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1665KV18-550BZXC
Related LinksCY7C1665KV, CY7C1665KV18-550BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1665KV18-550BZXC Details Description
Related parts for CY7C1665KV18-550BZXC
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf