Vishay/Dale RN60D19R1FBSL
RN60D19R1FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D19R1FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.1 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D19R1FBSL.pdf
Availability of RN60D19R1FBSL
QUANTITY
RN60D19R1FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D19R1FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D19R1FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D19R1FBSL
Related LinksRN60D1, RN60D19R1FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D19R1FBSL Details Description
Related parts for RN60D19R1FBSL
CAP FILM 0.012UF 5% 250VDC 1913 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
TAPE SEALING BOX TAN 48MMX100M datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf