Cypress Semiconductor CY7C185-15VI
CY7C185-15VI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C185-15VI
Brief Description
IC SRAM 64KBIT 15NS 28SOJ
Datasheet Download
CY7C185-15VI.pdf
Availability of CY7C185-15VI
QUANTITY
CY7C185-15VI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C185-15VI
Internal Part NumberEIS-CY7C185-15VI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package405
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size64K (8K x 8)
Speed15ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-BSOJ (.300", 7.62mm Width)
Supplier Device Package28-SOJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C185-15VI
Related LinksCY7C18, CY7C185-15VI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C185-15VI Details Description
Related parts for CY7C185-15VI
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
HDR RA SR .100 TP datasheet.pdf
IC DAC 24BIT SER 28-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf