Cypress Semiconductor CY7C1911KV18-250BZC
CY7C1911KV18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1911KV18-250BZC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1911KV18-250BZC.pdf
Availability of CY7C1911KV18-250BZC
QUANTITY
CY7C1911KV18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1911KV18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1911KV18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package136
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size18M (2M x 9)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1911KV18-250BZC
Related LinksCY7C1911K, CY7C1911KV18-250BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1911KV18-250BZC Details Description
Related parts for CY7C1911KV18-250BZC
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
IC RS485 DVR/RCVR 3.3V 14-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8K WIRELESS 32VQFN datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 4PST 30A 24V datasheet.pdf
RES SMD 3.32M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 1MM 15POS datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 50POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 60COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 100 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf