Cypress Semiconductor CY7C1911KV18-300BZXC
CY7C1911KV18-300BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1911KV18-300BZXC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 300MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1911KV18-300BZXC.pdf
Availability of CY7C1911KV18-300BZXC
QUANTITY
CY7C1911KV18-300BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1911KV18-300BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1911KV18-300BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package136
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size18M (2M x 9)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1911KV18-300BZXC
Related LinksCY7C1911KV, CY7C1911KV18-300BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1911KV18-300BZXC Details Description
Related parts for CY7C1911KV18-300BZXC
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
LED RA 3MM BI-LEVEL GRN DIFF datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 30' BNCM UHFM datasheet.pdf
TERMINAL MARKERS KSW 4 16/5.08 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 30POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
508 TB SP CL 2WIRES 60D datasheet.pdf
CAP ALUM 56000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf