Cypress Semiconductor CY7C2268KV18-550BZC
CY7C2268KV18-550BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C2268KV18-550BZC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 550MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C2268KV18-550BZC.pdf
Availability of CY7C2268KV18-550BZC
QUANTITY
CY7C2268KV18-550BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C2268KV18-550BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C2268KV18-550BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size36M (2M x 18)
Speed550MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C2268KV18-550BZC
Related LinksCY7C2268K, CY7C2268KV18-550BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C2268KV18-550BZC Details Description
Related parts for CY7C2268KV18-550BZC
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 680 OHM 5% 120W datasheet.pdf
RES SMD 17.8KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TV 22C 22#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
LED DRIVER 120W 3150MA DIMMABLE datasheet.pdf