Cypress Semiconductor CY7C2563XV18-600BZC
CY7C2563XV18-600BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C2563XV18-600BZC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 600MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C2563XV18-600BZC.pdf
Availability of CY7C2563XV18-600BZC
QUANTITY
CY7C2563XV18-600BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C2563XV18-600BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C2563XV18-600BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Assembly/OriginAssembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size72M (4M x 18)
Speed600MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C2563XV18-600BZC
Related LinksCY7C2563X, CY7C2563XV18-600BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C2563XV18-600BZC Details Description
Related parts for CY7C2563XV18-600BZC
RES SMD 205 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 21.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
UM72-4AO/SI/BFI/ACO020 datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP 15A 2" 5POS FAS datasheet.pdf
SCT7655EX 10.84" 8" EX111 R datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 18POS datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN SOCKET ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 10% 480VAC AXI datasheet.pdf