Cypress Semiconductor CY7C2563XV18-633BZC
CY7C2563XV18-633BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C2563XV18-633BZC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 633MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C2563XV18-633BZC.pdf
Availability of CY7C2563XV18-633BZC
QUANTITY
CY7C2563XV18-633BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C2563XV18-633BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C2563XV18-633BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Assembly/OriginAssembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size72M (4M x 18)
Speed633MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C2563XV18-633BZC
Related LinksCY7C2563X, CY7C2563XV18-633BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C2563XV18-633BZC Details Description
Related parts for CY7C2563XV18-633BZC
CAP CER 39PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADR 60POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
PTC RESETBLE 6V .200A LOW-R 0402 datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
LCD TFT DISPLAY SVGA datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 90POS datasheet.pdf