Cypress Semiconductor CY7C2563XV18-633BZXC
CY7C2563XV18-633BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C2563XV18-633BZXC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 633MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C2563XV18-633BZXC.pdf
Availability of CY7C2563XV18-633BZXC
QUANTITY
CY7C2563XV18-633BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C2563XV18-633BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C2563XV18-633BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Assembly/OriginAssembly Site Add 08/Oct/2015
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size72M (4M x 18)
Speed633MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C2563XV18-633BZXC
Related LinksCY7C2563XV, CY7C2563XV18-633BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C2563XV18-633BZXC Details Description
Related parts for CY7C2563XV18-633BZXC
IC BUFFER TRI-ST NON-INV 5TSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW LLDS datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 24POS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 20KV X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf