Cypress Semiconductor CY7C2565KV18-400BZI
CY7C2565KV18-400BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C2565KV18-400BZI
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C2565KV18-400BZI.pdf
Availability of CY7C2565KV18-400BZI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C2565KV18-400BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C2565KV18-400BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C2565KV18-400BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size72M (2M x 36)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C2565KV18-400BZI
Related LinksCY7C2565K, CY7C2565KV18-400BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C2565KV18-400BZI Details Description
Related parts for CY7C2565KV18-400BZI
CAP CER 4700PF 500V NP0 2225 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 931 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.36K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 670V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf