Cypress Semiconductor CY7C2565KV18-400BZXI
CY7C2565KV18-400BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C2565KV18-400BZXI
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C2565KV18-400BZXI.pdf
Availability of CY7C2565KV18-400BZXI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C2565KV18-400BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C2565KV18-400BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C2565KV18-400BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size72M (2M x 36)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C2565KV18-400BZXI
Related LinksCY7C2565KV, CY7C2565KV18-400BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C2565KV18-400BZXI Details Description
Related parts for CY7C2565KV18-400BZXI
CAP MICA 1800PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.4A 16TQFN datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TAS5614PHD datasheet.pdf
CONN CAGE SFP+ 2PORT 3.05MM datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONN HDR 43POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
RJI KABEL AWG 22/7 FLEX IP20+P datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf