ITT Cannon, LLC KJB0T19W32JE
KJB0T19W32JE picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T19W32JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T19W32JE.pdf
Availability of KJB0T19W32JE
QUANTITY
KJB0T19W32JE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T19W32JE
Internal Part NumberEIS-KJB0T19W32JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T19W32JE
Related LinksKJB0T1, KJB0T19W32JE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T19W32JE Details Description
Related parts for KJB0T19W32JE
Connector Header 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IDC CABLE-AKR64G/ AE64M / AKR64G datasheet.pdf
PHOTOINTERRUPTER SLOT 10MM PCB datasheet.pdf
IC DECODER/MUX BINARY-1:4 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 10A LDPAK datasheet.pdf
50P AMPMODU II STIFT LEI datasheet.pdf
LED PUCK 3W 3000K 120VAC datasheet.pdf