Cypress Semiconductor CY7C25682KV18-400BZC
CY7C25682KV18-400BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C25682KV18-400BZC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C25682KV18-400BZC.pdf
Availability of CY7C25682KV18-400BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C25682KV18-400BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C25682KV18-400BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C25682KV18-400BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Dec/2013
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size72M (4M x 18)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C25682KV18-400BZC
Related LinksCY7C25682K, CY7C25682KV18-400BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C25682KV18-400BZC Details Description
Related parts for CY7C25682KV18-400BZC
FUSE HLDR CART 300V 20A PNL MNT datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 650MHZ SC70-5 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 6.8PF 10V 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 32POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
MICRO 15C P 30" YEL NI datasheet.pdf
DIN RAIL 247W 24.7V datasheet.pdf