Cypress Semiconductor CY7C25702KV18-400BZC
CY7C25702KV18-400BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C25702KV18-400BZC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C25702KV18-400BZC.pdf
Availability of CY7C25702KV18-400BZC
QUANTITY
CY7C25702KV18-400BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C25702KV18-400BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C25702KV18-400BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Dec/2013
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size72M (2M x 36)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C25702KV18-400BZC
Related LinksCY7C25702K, CY7C25702KV18-400BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C25702KV18-400BZC Details Description
Related parts for CY7C25702KV18-400BZC
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 27 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
RING INSULKRIMP EXPD TAPED datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN 5.00 TTSH-5 TB75 BK 2.5 datasheet.pdf
LED DRIVER datasheet.pdf
MKP 0.82UF 5% 1600VDC DRAWING T2 datasheet.pdf