Cypress Semiconductor CY7C2644KV18-300BZI
CY7C2644KV18-300BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C2644KV18-300BZI
Brief Description
IC SRAM 144MBIT 300MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C2644KV18-300BZI.pdf
Availability of CY7C2644KV18-300BZI
QUANTITY
CY7C2644KV18-300BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C2644KV18-300BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C2644KV18-300BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Dec/2013
Standard Package105
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size144M (4M x 36)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C2644KV18-300BZI
Related LinksCY7C2644K, CY7C2644KV18-300BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C2644KV18-300BZI Details Description
Related parts for CY7C2644KV18-300BZI
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 20POS DUAL 30AU datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
MIFARE CLASSIC 1K SMART CARD IC datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 36"W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf